Zlatoglavi kraljić

Othrana malog zlatoglavog kraljića

Othrana Ptice

Othranjivanje i rehabilitacija ptića zlatoglavog kraljića

Zlatoglavi kraljić (Regulus regulus) je jedna od najmanjih ptica u Europi, poznata po svojoj živopisnoj žuto-zelenoj boji i karakterističnoj crvenoj kapici na glavi. Ako pronađete ptića ove vrste, važno je poduzeti odgovarajuće korake za njegovu rehabilitaciju i povratak u prirodu. Zlatoglavi kraljić je vrlo osjetljiv na vanjske uvjete, a pravilna skrb uključuje prehranu bogatu hranjivim tvarima, odgovarajući smještaj i postepeno prilagođavanje divljini.

Prvi koraci nakon pronalaska ptića zlatoglavog kraljića

Kada pronađete ptića zlatoglavog kraljića, važno je prvo osigurati mu toplinu i sigurnost. Ovi ptići su vrlo osjetljivi na hladnoću, stoga je potrebno osigurati topli prostor odmah nakon pronalaska. Idealna temperatura za mladog ptića zlatoglavog kraljića je između 28-32°C. Ako nemate inkubator, možete koristiti grijaće lampe, termofore ili grijaće jastučiće, pazite da temperatura ne bude previsoka. Smjestite ptića u toplu kutiju ili inkubator, gdje će biti zaštićen od propuha.

Idealni uvjeti smještaja za ptića zlatoglavog kraljića

Zlatoglavi kraljići su malene ptice, stoga im je potreban smještaj koji im omogućava da se osjećaju sigurno, a istovremeno imaju dovoljno prostora za razvoj. U početnim fazama rehabilitacije, ptiću treba manji prostor u obliku kutije ili inkubatora. Kao podlogu možete koristiti papirnate ubruse ili meke tkanine, koji će osigurati čistoću i udobnost. Za mlade ptiće najvažnija je čistoća, jer su osjetljivi na bolesti.

Kada ptić odraste i počne se kretati, možete ga premjestiti u manji kavez pazeći na sigurnost. Ovdje će moći vježbati let i jačati mišiće, ali s obzirom na veličinu ptića, važno je da prostor bude dovoljno prostran i siguran. Pokušajte omogućiti ptiću da bude u što prirodnijem okruženju, uz prirodne grane ili nisko grmlje, koje će imitirati vanjske uvjete.

Pravilna prehrana ptića zlatoglavog kraljića

Zlatoglavi kraljići su insektivorne ptice, što znači da se njihova prehrana temelji na insektima i malim kukcima. U početnim fazama rehabilitacije, ptiću je potrebna bogata prehrana koja uključuje visoko-proteinske sastojke. Evo nekoliko smjernica za prehranu:

Sastav obroka

Insekti – voćne mušice, skakavci, cvrčci, larve

Mali kukci – lisne uši, sitne bube, ličinke

Mješavine za ptice – komercijalne smjese za insektivorne ptice,granule za insektivorne ptice

U početku, ptića treba hraniti 6 puta dnevno, ovisno o njegovoj dobi i zdravlju. Obroci moraju biti mali, a hrana treba biti mekana i lako probavljiva. Koristite pincetu za hranjenje ptića, jer će to omogućiti preciznije navođenje hrane u kljun.

Preporučuje se da svaki obrok bude oko 2 ml hrane po obroku, a kasnije možete prilagođavati količinu ovisno o njegovim potrebama.

 

Razvoj ptića i priprema za puštanje u divljinu

Kako ptić zlatoglavog kraljića raste, počinje se razvijati njegova sposobnost lova na kukce, a hranjenje se može postepeno prilagoditi njegovim prirodnim instinktima. U fazi kada ptić počne samostalno loviti, možete ga postepeno izložiti vanjskom okruženju.

Postavite ptića u manju vanjsku volijeru kako bi mogao iskusiti vanjske uvjete i prilagoditi se prirodnom staništu. U tom će okruženju ptić učiti kako loviti insekte, letjeti i vježbati svoje sposobnosti. Pritom je važno da volijera bude postavljena u mirnom okruženju, bez previše prometa i buke, kako bi ptić mogao razviti potrebnu samostalnost.

Kada i gdje pustiti ptića zlatoglavog kraljića u divljinu


Kada ptić postane potpuno samostalan u hranjenju i letu, te pokaže sposobnost lova na kukce, spreman je za povratak u prirodu. Idealno je pustiti ptića u divljinu tijekom proljetnih ili ljetnih mjeseci, kada su uvjeti za mlade ptice najpovoljniji. Zlatoglavi kraljići naseljavaju gusta šumska područja, grmlje i vrtove.

Preporučuje se pustiti ptića u područje koje je blizu njegove prirodne sredine, s dovoljno hrane i zaklona. Idealno bi bilo odabrati područje koje ima dovoljno grmlja i stabala, kao i pojedinih izvora vode. Ptića treba pustiti u jutarnjim satima, kada je aktivnost predatora manja, a ptić ima dovoljno vremena za prilagodbu.

 

Zaključak

Rehabilitacija ptića zlatoglavog kraljića zahtijeva strpljenje, preciznu prehranu i pravilne uvjete smještaja. Pravilnim pristupom, ptić može rasti u samostalnu pticu koja će se vratiti u divljinu. Najvažniji dio procesa rehabilitacije je postupno upoznavanje ptića s prirodnim uvjetima i osiguravanje sigurnog okruženja u kojem će moći razviti svoje sposobnosti. Kada ptić postane samostalan, važno je omogućiti mu siguran povratak u prirodu, gdje će nastaviti živjeti u skladu s prirodnim ritmom života.

619