Othrana malog crvendaća
Prva pomoć i smještaj crvendaća
Kad pronađeš mladog crvendaća, važno je odmah osigurati siguran i topao smještaj. Idealno je koristiti kartonsku kutiju ili mali kavez, obložen mekim papirom, pamučnom krpom ili papirom od kuhinjskih ubrusa. Ptica se mora osjećati zaštićeno od propuha, buke i naglih promjena temperature.
Za održavanje optimalne topline (25-30°C), možeš koristiti grijaću podlogu, toplu bocu umotanu u krpu ili infracrvenu lampu postavljenu na sigurnu udaljenost. Ptica ne smije biti izravno izložena jakoj toplini, ali treba osjetiti blagu, konstantnu toplinu koja oponaša gnijezdo.
Hranjenje crvendaća –
Crvendaći su insektivorne ptice, što znači da njihova prehrana mora biti bogata proteinima i mastima.
Mljeveni insekti (sušeni ili svježi, poput brašnara i skakavaca)
Pâte za insektivorne ptice – posebna hrana bogata bjelančevinama i mastima, dolazi u obliku meke paste ili vlažnih granula, dostupna u bolje opremljenim trgovinama za ptice i egzotične ljubimce
Sitno nasjeckana tvrdo kuhana jaja (privremeno rješenje)
Briketi za štence patuljastih pasmina, namočeni u toploj vodi dok ne omekšaju i nabubre
Dječja kašica na bazi mesa (bez soli i začina)
Crvići i male gusjenice (prirodna hrana za crvendaće)
Kako hraniti crvendaća
Hranu uvijek daj mlačnu, ne hladnu, koristeći pincetu, štapić, kapaljku ili malu špricu. Ako je ptica vrlo mlada i slaba, hrana treba biti kašaste teksture.
Vrlo mlade ptice (one koje još nemaju potpuno perje) hrane se svakih 20-30 minuta tijekom dana, osim noću.
Stariji ptići jedu svakih 45 minuta do sat vremena, a kako rastu, broj obroka se postupno smanjuje.
Kad crvendać počne sam istraživati hranu, ostavi mu male insekte i meku hranu kako bi ih naučio kljucati.
Vodu ne treba davati izravno – ptica dobiva potrebnu tekućinu iz hrane.
Postupno uvođenje prirodne prehrane
Kako crvendać raste, važno ga je pripremiti za samostalno hranjenje. Počni uvoditi bobice, sjemenke i kukce, kako bi se naviknuo na hranu koju će jesti u prirodi. Postepeno smanjuj ručno hranjenje, potičući ga da samostalno uzima hranu iz zdjelice.
Priprema za puštanje u prirodu
Prije nego što crvendać bude spreman za povratak u divljinu, mora razviti samostalnost i vještine potrebne za preživljavanje.
Smanjenje ljudskog kontakta – Kako bi ptica bila spremna za prirodu, trebaš postepeno smanjivati interakciju i omogućiti joj da se osamostali.
Učenje letenja – Omogući joj siguran prostor za vježbanje letenja, poput zatvorene sobe ili natkrivene volijere, kako bi stekla snagu i koordinaciju.
Pravilno puštanje u divljinu – Najbolje je crvendaća pustiti rano ujutro, u prirodno stanište gdje ima obilje hrane i zaklona. Po mogućnosti, pusti ga na istom području gdje je pronađen.
Zaključak
Othranjivanje crvendaća zahtijeva strpljenje, pravilnu prehranu i postupnu pripremu za povratak u prirodu. Osiguravanjem sigurnog smještaja, odgovarajuće hrane i prilike za vježbanje letenja, povećavaš šanse da se uspješno prilagodi životu u divljini.
Ako ti trebaju dodatni savjeti o spasavanju i rehabilitaciji ptica, prati našu stranicu za korisne informacije i upute!