Brgljez

Othrana malog brgljeza

Othrana Ptice

Othranjivanje ptića brgljeza

Kada pronađete ptića brgljeza , vrlo je važno pružiti mu odgovarajuću njegu i prehranu kako bi se oporavio i bio spreman za povratak u divljinu. Ovaj vodič sadrži sve potrebne informacije o pravilnoj hrani, procesu hranjenja, uvjetima smještaja i pripremi za puštanje ptića u prirodu. Slijedite ove smjernice kako biste osigurali ptiću uspješan oporavak i zdrav povratak u njegov prirodni habitat.

 

Idealni uvjeti smještaja ptića brgljeza

Ptić brgljez  zahtijeva specifične uvjete za oporavak i uspješan rast. U prvih nekoliko tjedana života, ključno je osigurati toplu i mirnu okolinu. Idealna temperatura za ptiće ove vrste je između 30 i 35 °C, a kako ptić raste i počinje razvijati perje, postupno se može smanjivati. Za grijanje koristite grijače sa sigurnosnim funkcijama ili svjetiljke sa zaštitom koje možete postaviti iznad kaveza ili kutije u kojoj je ptić smješten. Ove uređaje treba postaviti na visini kako bi se izbjegli mogući problemi s prekomjernim izlaganjem toplini.

Smjestite ptića u prostrani kavez ili kutiju, obloženu suhim papirom ili mekom tkaninom koja neće izazvati iritacije. Kavez treba biti postavljen na mirnom i tihoj mjestu, daleko od buke i hladnih struja zraka. Osigurajte ptiću izolaciju od propuha kako bi se spriječilo snižavanje temperature.

 

Hranjenje ptića brgljeza

Pate, insekti i voće
Za pravilno hranjenje ptića brgljeza , najbolje je koristiti specijaliziranu mješavinu za insektivorne ptice pate koja je bogata svim hranjivim tvarima potrebnim za zdrav rast. Pate za insektivorne ptice pruža visok udio proteina, vitamina i minerala, koji su ključni za zdravlje ptića. Osim pate, možete ponuditi insekte i crve kao glavni izvor proteina.Pate za insektivorne ptice ima kupiti u pet shopu. Rozi crvi (poznati i kao pinker worms) su larve crvenih glista (Eisenia fetida), koji su vrlo hranjivi i bogati proteinima, vitaminima i mineralima, što ih čini savršenim dodatkom prehrani ptića. Ovi crvi se obično mogu pronaći u trgovinama ribičke opreme i koriste se za hranjenje ptica, riba i drugih kućnih ljubimaca. Također, možete ponuditi manje crve brašnare, skakavce i lisne uši.
Ptić brgljez  također se može hraniti voćem uz crve. Preporučuje se mekano voće poput jabuka, krušaka, borovnica, malina, a možete mu ponuditi i breskve i nektarine. Voće treba biti oguljeno i sitno nasjeckano kako bi ptić lakše konzumirao hranu. Banane možete davati u manjoj količini, ali izbjegavajte previše slatkog voća, jer može izazvati probavne smetnje.

 

Učestalost i količina hrane

Ptića brgljeza treba hraniti svakih 20 do 30 minuta tijekom dana, što znači 20-25 obroka dnevno, ovisno o njegovoj dobi i stanju. Noću nije potrebno hranjenje ako je ptić stariji od nekoliko dana i stabilan.

Svaki obrok trebao bi sadržavati 500 do 1000 mg hrane za mlađe ptiće, dok stariji mogu pojesti 1500 do 2000 mg po obroku. Ako se ptić hrani insektima, može pojesti 3-5 malih crvića (npr. rozi crvi ili brašnari) ili nekoliko sitnih skakavaca po obroku.

Hrana mora biti sobne temperature i lako probavljiva.

Ako ptić ne želi jesti, pričekajte nekoliko minuta i pokušajte ponovo, ali nemojte ga prisiljavati.

Postupno smanjujte broj hranjenja kako ptić raste i počinje samostalno uzimati hranu.

Iako ptići brgljezi prirodno jedu insekte, mogu početi jesti i sjemenke u manjoj količini. Početno im možete ponuditi sitne sjemenke, poput prosa ili sjemenki suncokreta, ali u umjerenim količinama.

 

Tehnika hranjenja

Za hranjenje koristite sterilne pincete. Približite pincetu ptiću tako da mu je lako uzeti hranu. Pazite da hranu ne stavljate previše duboko u kljun, jer ptić može imati poteškoća u gutanju. Dajte ptiću dovoljno vremena da pojede hranu, jer je važno da jede u svom prirodnom tempu. Ako koristite insekte, neka budu živi kako bi ptić imao priliku razviti svoje lovačke sposobnosti.

 

Priprema za divljinu

Nakon što ptić počne razvijati perje i postane fizički jači, vrijeme je za postupnu pripremu za povratak u prirodu. Kako biste ga pripremili za divlji život, trebate mu omogućiti slobodu u kontroliranim uvjetima. Postavite kavez ili volijeru vani, gdje ptić može osjetiti vanjske uvjete, ali je još uvijek siguran. Ovaj proces omogućuje ptiću da se privikne na prirodnu okolinu, sunčevu svjetlost i promjene temperature.

Postupno smanjujte broj hranjenja, jer će ptić početi loviti insekte i učiti kako se hraniti iz prirodnih izvora. Ovaj proces adaptacije pomoći će ptiću da se osamostali i bude spreman za povratak u divljinu.

Zaključak

Pravilno hranjenje ptića brgljeza ključno je za njegov zdrav razvoj i pripremu za povratak u prirodu. Osigurajte mu optimalne uvjete smještaja, pravilno hranjenje i postupnu adaptaciju na divlji život kako bi se uspješno vratio u prirodni habitat. Uz pravilnu njegu, ptić će postati zdrav, jak i samostalan, spreman za povratak u slobodu.

2925