Pastirica

Othrana male pastirice

Othrana Ptice

Kako othraniti ptića pastirice

Ptić pastirica (Motacilla alba), poznat i kao bijela pastirica, pripada porodici Motacillidae i često se nalazi u područjima uz rijeke, livade i polja. Iako je relativno samostalna ptica, mladim pastiricama može biti potrebna pomoć kako bi preživjele i razvile se u zdrave ptice koje će moći letjeti i preživjeti u prirodi. U nastavku slijedi detaljan vodič o tome kako pravilno othraniti ptića pastiricu, osigurati mu optimalne uvjete smještaja i pripremiti ga za povratak u divljinu.

Idealni uvjeti smještaja za ptića pastiricu

Kako biste osigurali siguran i udoban prostor za ptića, ključno je replicirati prirodne uvjete. Bijele pastirice obično nastanjuju travnate površine i okolna područja s rijekama i jezerima, stoga je važno pružiti im smještaj koji omogućava kretanje i odmaranje.

Smještaj u kavezu – Ptiću je potreban prostran kavez u kojem se može kretati. Minimalne dimenzije kaveza su oko 50x50x50 cm, naravno veći kavez uvijek pruža više prostora za prirodno ponašanje.

Prozračnost i sigurnost – Kavez treba biti smješten na mirnom mjestu, daleko od drugih kućnih ljubimaca i buke. Također, osigurajte da kavez ima odgovarajuće ventilacijske otvore i da se ptić osjeća sigurno unutar njega.

Podloga u kavezu – Koristite papirnatu podlogu ili bambusove granule koje će omogućiti ptiću da se lako kreće i odmara, ali izbjegavajte korištenje prašnjavih materijala.

Grijanje – Ukoliko je ptić mlađi, važno je održavati toplije uvjete. Idealna temperatura za mlade ptiće je između 28 i 32°C, a to možete postići korištenjem termofora ili infracrvene lampe. S rastom ptića, temperatura se može postepeno smanjivati, ovisno o njegovoj dobi.

 

Pravilna prehrana za ptića pastiricu

Pastirice su insektivorne ptice, što znači da se u divljini hrane insektima, paucima i larvama. Pravilna prehrana ključna je za njihov oporavak i zdravlje.

Živi insekti – Najbolja opcija za hranjenje ptića pastirice su mali insekti, poput mušica, komaraca, skakavaca, crva i pauka. Ove insekte možete nabaviti u specijaliziranim trgovinama za kućne ljubimce ili ih sakupiti u prirodi.

Zamjena za insekte – Ako nije moguće nabaviti žive insekte, možete koristiti sušene crve ili mješavinu za hranjenje insektivornih ptica.

Zamjenski obroci – U početnim fazama, ptiću možete ponuditi mljeveno kuhano jaje (u vrlo malim količinama) kao dodatak, iako glavnu prehranu trebaju činiti insekti.

 

Kako hraniti ptića

Pinceta ili šprica – Za hranjenje možete koristiti pincetu za navođenje insekata u ptićev kljun. U početku će možda biti potrebno hraniti ptića pomoću šprice s malim otvorom, što olakšava precizno hranjenje.

Učestalost hranjenja – Vrlo mladi ptići (do 7 dana) trebaju biti hranjeni svaka 2 sata tijekom dana, dok stariji ptići mogu jesti svaka 3 sata.

Količina hrane – Po obroku, ptić bi trebao pojesti 2 male muhe ili pola čajne žličice hrane. Količinu hrane postepeno povećavajte kako ptić raste i postaje snažniji.

Priprema ptića za povratak u divljinu

Jednom kada ptić postane dovoljno snažan i samostalan, vrijeme je za pripremu povratka u divljinu. Postupno uklanjanje ovisnosti o ljudima i omogućavanje prirodnih uvjeta od vitalne su važnosti za uspješan oporavak.

Postepeno smanjenje kontakta – Kako bi ptić postao što neovisniji, postupno smanjujte kontakt s ljudima. Previše ovisnosti o ljudima može ometati njegovu sposobnost da se snalazi u divljini.

Priprema za letenje – Za pripremu ptića za povratak u prirodu, pružite mu prostor za letenje. Postavite grane, grmlje i sigurna mjesta za sletanje unutar prostora.

Simuliranje lova – Ako ptić nije počeo loviti insekte, postavite insekte u prirodnim uvjetima tako da ptić može vježbati loviti ih.

 Smanjite učestalost ručnog hranjenja kako bi ptić naučio loviti i samostalno se hraniti. To treba raditi postepeno kako bi se osigurao prijelaz na potpuno samostalno življenje.
Postupno smanjivanje hrane pomoći će ptiću da se oslobodi ljudske pomoći i razvije sposobnost za preživljavanje u divljini. Počnite smanjivati količinu hrane kada ptić počne pokazivati znakove samostalnog hranjenja, ali pazite da proces bude postupan i pažljiv.

Puštanje u Divljinu

Mjesto puštanja:

Otvoreni travnjaci, poljoprivredna područja, livade uz vodu, riječne obale ili čak gradski parkovi s niskom vegetacijom.

Idealno bi bilo područje gdje se mogu naći insekti, jer se pastirica hrani kukcima koje hvata u letu ili na tlu.

Vrijeme puštanja:

Najbolje rano ujutro kada je mirno i ima dovoljno hrane.

Bez oborina i jakog vjetra, jer mlada pastirica treba vrijeme da se prilagodi okolini.

Prije puštanja provjerite da može samostalno hvatati hranu i da ima dobru izdržljivost u letu. Ako se brzo umara ili traži ljude za hranu, možda još nije spremna.

Zaključak


Othranjivanje ptića pastirice (Motacilla alba) zahtijeva puno pažnje, strpljenja i pravilnih uvjeta. Osiguranje optimalne prehrane, pravilno smještanje, grijanje i postupni prijelaz na divlje uvjete ključni su za uspješan oporavak i povratak u prirodu. Ako sve ove smjernice slijedite, ptić pastirica bit će spreman za samostalan život u divljini, gdje će loviti insekte i nastaviti svoje prirodno ponašanje

1919