Othrana male čavke
Othrana Čavke i Puštanje na Slobodu
Othrana čavke od prvog dana zahtijeva pažljivu brigu, pravilno hranjenje i odgovarajuću pripremu za povratak u prirodu. Čavke, ptice poznate po svojoj inteligenciji i društvenom ponašanju, mogu se uspješno othraniti i osposobiti za slobodan život u prirodi uz pravilan pristup. U nastavku pročitajte detaljne korake kako othraniti čavku i pripremiti je za puštanje.
Sigurno Okruženje za Malu Čavku
Kada pronađete malu čavku, prvo što trebate napraviti jest osigurati joj siguran i udoban smještaj. Mlade čavke nemaju sposobnost samoregulacije temperature i zahtijevaju toplu i zaštićenu okolinu.
Smještaj i Održavanje Topline
- Sigurna kutija: Postavite čavku u kutiju ili košaru obloženu mekanim materijalima poput pamuka ili ručnika. Pazite da nema oštrih rubova ili opasnih predmeta.
- Toplina: Koristite grijač ili bocu s toplom vodom, zamotanu u tkaninu, kako biste održavali temperaturu od 30°C tijekom prvih dana.
- Mir i tišina: Držite čavku u mirnom prostoru daleko od buke i stresa.
- Sigurna kutija: Postavite čavku u kutiju ili košaru obloženu mekanim materijalima poput pamuka ili ručnika. Pazite da nema oštrih rubova ili opasnih predmeta.
- Toplina: Koristite grijač ili bocu s toplom vodom, zamotanu u tkaninu, kako biste održavali temperaturu od 30°C tijekom prvih dana.
- Mir i tišina: Držite čavku u mirnom prostoru daleko od buke i stresa.
Hitna Provjera Stanja
Provjera zdravlja: Ako primijetite ozljede ili neobično ponašanje, odmah kontaktirajte veterinara za divlje ptice.
Pravilna Prehrana i Njega
Prehrana čavki u prvim danima ključna je za njezin pravilan razvoj. Mlade čavke zahtijevaju visokoproteinsku prehranu koja simulira ono što bi dobile od roditelja u prirodi.
Hranjenje
Čavku je potrebno hraniti raznoliko,tipa jetrica,meso: npr piletina,teletina,junetina,govedina,bobičasto voće,banana,lubenica,gliste,crvi brašnari,fobasi,svježi sir,briketi za štence patuljastih pasmina.Važno je da hrana bude topla tj mlaka, i naravno sirova.
Razvoj i Učenje Samostalnog Hranjenja
Kako čavka raste, njen razvoj prati prijelaz na samostalno hranjenje i učenje osnovnih vještina za preživljavanje.
Samostalno Prehranjivanje
- Postavljanje hrane u gnijezdo: Potičite čavku na samostalno hranjenje tako što ćete hranu ostavljati u blizini njezinog gnijezda.
- Praktične vježbe: Učite je kako koristiti kljun za hvatanje hrane – simulirajte lov s pomoću komadića hrane.
- Skrivanje hrane: Sakrijte sjemenke, voće i insekte u pukotinama drva, ispod lišća ili u travi kako biste potaknuli čavku na istraživanje.
- Korištenje prirodnih izvora hrane: Dodajte voće i insekte iz okoline, poput crva ili mrava, kako bi čavka povezala te izvore s hranom.
- Smanjenje hranjenja iz ruke: Polako smanjujte količinu hrane koju dajete izravno kako biste potaknuli čavku da traži hranu sama.
- Povećavanje izazova: Skrivajte hranu na manje dostupnim mjestima, npr. u gustom lišću ili pukotinama.
Iako je ptica već postala manje ovisna o tebi, važno je potpuno smanjiti svaki oblik ljudske interakcije. Ako joj još uvijek pristupate svakodnevno, nemojte je više hraniti iz ruke. Umjesto toga, postavite hranu na različite lokacije unutar volijere, kao što su visoki dijelovi volijere ( grane ili platforme), gdje mora koristiti svoje instinkte za pronalaženje hrane. Time simulirate uvjete divljeg života, gdje ptica mora tražiti hranu u svom okruženju.
Redukcija interakcija: Izbjegavajte svaki kontakt koji nije nužan. Ne govorite joj, ne pružajte fizički kontakt i ne pozivajte je izvoljevajući pozornost. Ptici mora biti omogućeno da prepozna svoju okolinu i nauči reagirati na nju, a ne na vas.
Socijalizacija i Interakcija
- Društveni kontakt: Čavke su društvene ptice i uživaju u interakciji. Ako othranjujete više čavki, dopustite im zajedničku igru.
Upoznavanje s drugim pticama: Ako imaš pristup jatu divljih čavki ili ptica iz porodice vranarica, pokušaj uputiti pticu na prirodni život u društvu drugih ptica. Ako je moguće, izložite je mogućnostima da komunicira s drugim pticama, uči o njihovom ponašanju i strategijama hranjenja te razvija socijalne vještine. To je ključno jer ptice koje su imprintirane na ljude obično ne prepoznaju pravilnu društvenu dinamiku među vlastitom vrstom.
Prepoznavanje prijetnji i ponašanje prema njima:
Bitno je da ptica nauči ponašati se prema prijetnjama u prirodi. To uključuje reakcije na predatore, upoznavanje s vrstama ptica koje mogu biti konkurencija za hranu, ili drugih životinja koje mogu predstavljati prijetnju.
Navikavanje na okoliš:
Zvukovi prirode: Ako volijera nije smještena vani, nastoj je premjestiti na vanjski prostor gdje će ptica čuti zvukove prirode, poput ptica, vjetra, i drugih divljih životinja. Ako nije moguće smjestiti volijeru vani, pusti je na neko vrijeme svaki dan u sigurno vanjsko okruženje, uz tvoje nadgledanje. Ptici će ovo pomoći da se navikne na zvukove prirode, što je ključno za njenu prilagodbu na divlji život.
Hranjenje prirodnom hranom:
Nastavi postavljati hranu koja je tipična za njenu vrstu i koja se može naći u prirodi, poput sjemenki, bobica, kukaca, a postupno smanjuj količinu hrane koju joj daješ. Ovo je ključno jer je ptica, iako je počela tražiti hranu, još uvijek u fazi prilagodbe, pa je važno postepeno ukidati ovisnost o tvojoj pomoći.
Prvi izlazak iz volijere u vanjski prostor
U ovoj fazi čavka je spremna za intenzivniju pripremu za puštanje na slobodu. Ova priprema uključuje jačanje njenih fizičkih sposobnosti i instinkta.
Siguran prostor za početak: Prvi izlazak iz volijere treba biti u zaštićenom prostoru, poput ograđenog dvorišta, gdje ptica može istraživati, ali još uvijek biti pod nadzorom. Važno je da je okružena elementima prirodnog okoliša (grane, drveće, cvijeće) i da ima mjesta gdje se može skloniti ako osjeti prijetnju.
Postupno osamostaljenje: Prvo vrijeme možeš provesti u tom prostoru, postepeno omogućujući ptici veću slobodu. U početku, pokušaj je hraniti na prirodni način (bez tvoje prisutnosti), postavljanjem hrane na visoke grane ili u kutove, potičući je da sama traži hranu.
Nadzor i procjena napretka
Praćenje ponašanja: Tijekom procesa, pažljivo pratiti pticu. Ako primijetiš da se ponaša neovisno (leti, traži hranu, ponaša se kao divlja čavka), možeš početi smanjivati nadzor. Ako se osjeća nesigurno, imaš mogućnost intervenirati i ponovno joj pomoći.
Oslobađanje u divljinu: Kada ptica postane dovoljno samostalna, prestane tražiti tvoju pomoć i ponaša se u skladu s prirodnim instinktima (traži hranu, skriva se od prijetnji, kreće u jatu, zna izbjeći opasnosti), tada je spremna za puštanje u divljinu. Najbolje je to učiniti u rano proljeće ili jesen, kada su uvjeti u prirodi povoljniji i kada jato može pružiti dodatnu podršku.
Konačno puštanje u divljinu
Odluka o trenutku puštanja: Kada procijeniš da je ptica dovoljno samostalna, odvedi je na sigurno i mirno mjesto u prirodi. Možeš to učiniti u blizini prirodnog staništa čavki, gdje se one prirodno nalaze, čime ćeš joj omogućiti da se pridruži divljem jatu.
Kraj intervencije: Nakon puštanja, prepusti pticu prirodi i nemoj je ponovno pokušavati podići. Ptica bi sada trebala biti u mogućnosti samostalno preživjeti i integrirati se u svoje jato. Ako se postepeno integrira, ona bi trebala odsad živjeti potpuno neovisno.
Napomena: Iako ćeš poduzeti sve mjere kako bi ptica postala što samostalnija, trebaš biti svjestan da imprintirane ptice uvijek imaju veći izazov preživjeti u divljini. Zbog toga, proces mora biti postupan i pažljiv, te je uvijek dobro konzultirati se sa stručnjacima za divlje ptice ili rehabilitaciju, ako se pojave problemi u prilagodbi.