Šojka

Općenito o šojki

Općenito Ptice

Šojka – šarena i glasna ptica šumskih područja

Šojka (Garrulus glandarius) je ptica koja se prepoznaje po svojim živopisnim bojama, kao i po svojim glasnim i raznolkim zborovima. Ova ptica je poznata po svom prilagodljivom ponašanju i sposobnosti da se dobro snalazi u šumskim područjima, ali i u predgrađima i parkovima. Šojke su često prisutne u Europi, Aziji i dijelovima Sjeverne Afrike, a u Hrvatskoj su vrlo raširene i uobičajene u šumama i šumskim područjima.

Šojka (Garrulus glandarius)

Vrste šojki i rasprostranjenost u Hrvatskoj

Najpoznatija vrsta šojke u Hrvatskoj je obična šojka (Garrulus glandarius), koja je rasprostranjena u većem dijelu zemlje, od planinskih šuma do niskih šumskih područja i parkova. Ova vrsta šojke najčešće nastanjuje mješovite i listopadne šume, a u urbanim područjima se povremeno može vidjeti u parkovima ili vrtovima. Iako je šojka u Hrvatskoj najpoznatija po svojoj karakterističnoj boji i glasanju, obitavaju i druge vrste šojki, poput planinske šojke (Garrulus glandarius montanus), koja je specifična za viša planinska područja.

Navike i ponašanje šojke

Šojke su aktivne ptice koje često stvaraju velike, bučne grupe, osobito tijekom zime. Iako su poznate po tome što ne podnose uvijek previše ljudsku blizinu, one se ne boje prilaziti područjima u kojima ima hrane. Šojke su svestrane ptice koje se mogu prilagoditi različitim vrstama staništa, ali najčešće ih nalazimo u šumama i šumskim rubovima.
Hrane se raznovrsno, a njihova prehrana uključuje orahe, lješnjake, kestenje, voće, sjeme, insekte, pa čak i male životinje, poput miševa ili jaja drugih ptica. Jedna od zanimljivih navika šojki je njihova sklonost zakopavanju hrane u zemlji, što im pomaže da prežive zimu, ali također čini šojku važnim distributerom sjemenki i biljaka. Osim toga, šojke su poznate po tome što su izuzetni imitatori zvukova. Kopiraju različite zvukove drugih ptica, pa čak i životinja, a njihov glas je glasan, bogat i varijabilan.

Gniježđenje i obiteljski život

Gniježđenje šojki obično počinje u proljeće, kada parovi traže odgovarajuće mjesto za gniježđenje. Šojke grade svoja gnijezda na visokim granama drveća, često u gusto zasađenim područjima koja im omogućuju sigurno okruženje. Gnijezda su obično izgrađena od grančica, lišća, trave, a unutrašnjost je obložena mekom biljnom materijom i dlačicama. Ženka obično polaže 4-6 jaja koja inkubira oko 15 dana. Oba roditelja sudjeluju u hranjenju mladih, a mladi šojci postaju aktivni i samostalni nekoliko tjedana nakon što napuste gnijezdo. U obiteljskim skupinama često se mogu vidjeti roditelji koji brinu za mlade ili čak pomažu u hranjenju mladih iz drugih gnijezda.

Životni vijek

Šojke mogu živjeti  5 do 10 godina u divljini,iako većina ne doživi ovu dob zbog predatora, nesreća ili bolesti. U urbanim sredinama, gdje se suočavaju s manjim brojem predatora, šojke mogu živjeti duže. Međutim, životni vijek šojki je također pod utjecajem različitih prijetnji, uključujući gubitak staništa i nesreće s vozilima. Zbog njihove sklonosti migriranju na kraće udaljenosti, šojke se mogu povremeno naći u predgrađima i urbanim područjima, ali se obično vraćaju u šumska staništa kad je to potrebno.

Zanimljivosti i istraživanja

Šojke su predmet mnogih istraživanja zbog svoje inteligencije i sposobnosti imitacije. Istraživanja su pokazala da šojke mogu prepoznati opasnosti i stvarati strategije kako bi se zaštitile, čak i od drugih predatora. Zanimljivo je da šojke mogu koristiti alate, na primjer, kako bi došle do hrane koju ne mogu doseći, što ih svrstava među najinteligentnije ptice.
Također, šojke su poznate po tome što mogu imitirati zvukove drugih ptica, pa čak i životinja. Znanstvenici su proučavali ove zvučne sposobnosti, jer su im omogućile bolju prilagodbu u odnosima s drugim životinjama u njihovom okruženju. Imitiranje zvukova pomaže šojkama da se zaštite ili obmanu druge životinje, a također se koristi u ritualima udvaranja.

Ekološka uloga šojke

Šojke imaju važnu ekološku ulogu u šumskim ekosustavima, jer svojom hranidbenom navikom pomažu u širenju biljnih sjemenki, što doprinosi održavanju bioraznolikosti. Kroz zakopavanje hrane, šojke pomažu u širenju biljaka koje bi inače ostale lokalizirane na jednom mjestu. Ova navika je također korisna za šume jer šire sjemenke koje mogu rasti u novim područjima.

Zaključak

Šojka je živahna, inteligentna i prilagodljiva ptica koja je od velike važnosti za šumske ekosustave. Njezina sposobnost imitacije zvukova, prilagodljivost različitim staništima i uloga u širenju biljnih sjemenki čine je nezaobilaznim dijelom bioraznolikosti u šumama. Iako su ponekad glasne i mogu izazvati buku, šojke su očigledno nevjerojatno fascinantne ptice koje igraju ključnu ulogu u ekologiji i životu šumskih zajednica.

40