Čigra

Općenito o čigrama

Općenito Ptice

Čigra – elegancija neba

Čigra (Sterna hirundo) je elegantna ptica selica poznata po svojim gracioznim letovima i sposobnosti ribolova u letu. Ova ptica pripada porodici čigri (Laridae) i može se naći na obalama, rijekama i jezerima diljem Europe, Azije, Sjeverne Amerike i sjeverne Afrike. Čigra je simbol slobode i ljepote prirode, a njezine migracije između sjevernih i južnih hemisfera svjedoče o njenoj izdržljivosti i prilagodljivosti.

Čigra (Sterna hirundo)

Izgled i fizičke karakteristike

Čigra je srednje velika ptica vitkog tijela s dugim, uskim krilima i karakterističnim račvastim repom koji nalikuje na lastin rep. Perje joj je bijelo s crnim vrhom glave, a krila imaju sive nijanse. Kljun je tanak, crven s crnim vrhom, dok su noge kratke i također crvene. Duljina tijela čigre iznosi oko 33-39 centimetara, a raspon krila doseže do 90 centimetara. Njezina težina varira između 100 i 150 grama.

Vrste čigri u Hrvatskoj

U Hrvatskoj obitava nekoliko vrsta čigri:
Riječna čigra (Sterna hirundo) – Najčešća vrsta, prisutna na rijekama, jezerima i močvarnim područjima.
Mala čigra (Sternula albifrons) – Manja i rjeđa, prepoznatljiva po žutom kljunu i manjoj veličini.
Crvenokljuna čigra (Sterna caspia) – Veća vrsta s masivnijim kljunom i svijetlijim perjem.
Crnobrada čigra (Chlidonias hybrida) – Nalazi se u močvarnim područjima, često viđena u prolazu tijekom migracija.

Stanište i migracija

Čigre su ptice selice koje preferiraju vodena staništa poput jezera, rijeka, močvara i morskih obala. Njihova gnijezda često se nalaze na šljunčanim ili pješčanim obalama, otočićima ili umjetnim platformama. Tijekom zime, čigre migriraju na južnu hemisferu, najčešće u tropske i suptropske krajeve Afrike i Azije. Riječne čigre koje gnijezde u Europi prelaze tisuće kilometara kako bi dosegle svoja zimska staništa.

Prehrana

Čigra se hrani prvenstveno ribom, koju hvata nevjerojatno preciznim zaronima iz zraka. Leti iznad površine vode i oštrim zaronima kljunom hvata plijen. Osim ribe, čigre se hrane sitnim rakovima, kukcima i mekušcima. Njihova prehrana prilagođena je sezonskoj dostupnosti plijena, što je čini ključnim dijelom ekosustava vodotoka.

Navike i ponašanje

Čigre su društvene ptice koje se okupljaju u kolonijama tijekom sezone gniježđenja. Njihova gnijezda su jednostavne udubine u pijesku ili šljunku, često na teško dostupnim mjestima kako bi se zaštitile od predatora. Tijekom gniježđenja, čigre su vrlo zaštitnički nastrojene i agresivno brane svoja gnijezda od uljeza.
Čigre su poznate po svojoj nevjerojatnoj vjernosti – iste jedinke se svake godine vraćaju na isto mjesto gniježđenja. Ove ptice su vrsni letači i mogu provesti sate lebdeći iznad vode, što ih čini simbolima gracioznosti.

Razmnožavanje i obiteljski život

Čigre se razmnožavaju jednom godišnje, obično tijekom proljeća. Ženka polaže 2-3 jaja u gnijezdo, a inkubacija traje oko 20-25 dana. Oba roditelja brinu se za jaja i mladunce, hraneći ih ribom dok ne postanu sposobni za let i samostalno hranjenje. Mladi čigre napuštaju gnijezdo nakon otprilike mjesec dana, ali ostaju blizu roditelja još neko vrijeme.

Životni vijek

Čigre u prirodi obično žive 10-15 godina, iako pojedine jedinke mogu doživjeti i 20 godina. Njihov životni vijek ovisi o uvjetima okoliša, dostupnosti hrane i uspješnosti izbjegavanja predatora.

Zanimljivosti i istraživanja

Čigre su poznate po jednoj od najduljih migracija u životinjskom svijetu. Neke vrste, poput arktičke čigre (Sterna paradisaea), prelaze više od 70.000 kilometara godišnje.
Njihova preciznost u ribolovu fascinira znanstvenike, a istraživanja su pokazala da čigre mogu prilagoditi kut zarona kako bi povećale uspješnost hvatanja plijena.
U Hrvatskoj su čigre zaštićene vrste zbog degradacije njihovih staništa. Brojni projekti uključuju postavljanje umjetnih otočića za gniježđenje čigri.

Zaključak

Čigra je simbol prirodne elegancije i prilagodljivosti. Njena nevjerojatna sposobnost leta, precizan ribolov i vjernost staništu čine je fascinantnom vrstom u ptičjem svijetu. Iako se suočava s brojnim prijetnjama poput gubitka staništa i zagađenja, čigra nastavlja očaravati ljude svojim gracioznim prisustvom na nebu i vodi.

50