Othrana male gugutke
Kako othraniti ptića gugutke
Othranjivanje ptića gugutke zahtijeva pravilnu prehranu, adekvatne uvjete smještaja i postupnu pripremu za povratak u prirodu. Gugutke su ptice golubovke koje se hrane iz kljuna roditelja, stoga je ključno simulirati način hranjenja kako bi ptić pravilno primao hranu i razvijao se.
Idealni uvjeti smještaja
Ptić treba topao, siguran i miran prostor kako bi se pravilno razvijao.
Temperatura: Prvih dana temperatura treba biti oko 30°C, a zatim se postupno snižava.
Grijanje: Koristiti grijaću lampu ili termalnu podlogu, pazeći da ptić ima i hladniji dio gdje se može povući ako mu postane prevruće.
Kutija: Prostor treba biti prozračan, ali zaštićen od propuha. Poželjno je koristiti meku podlogu (poput papirnatih ručnika) kako bi se spriječile ozljede nožica.
Higijena: Posuda za hranu i smještaj trebaju se redovito čistiti kako bi se spriječile infekcije.
Priprema hrane za othranu
Priprema hrane za ptića starog do 5 dana
Za ptića te starosti, potrebno je pripremiti posebnu smjesu koja će biti dovoljno nježna i lako probavljiva. U tom slučaju, smjesa bi se sastojala isključivo od handmixa i vode.
Handmix – koristi se specijalni handmix za ptiće (to su često smjese koje sadrže sve potrebne hranjive tvari za vrlo male ptiće). Ovaj proizvod se može naći u trgovinama za kućne ljubimce ili kod veterinar
Voda – Voda treba biti mlaka, nikako vruća niti hladna. Idealna temperatura vode je oko 37°C, što je približno temperatura ljudskog tijela.
U maloj posudi, stavite potrebnu količinu handmixa (upute na pakiranju mogu varirati, obično oko 1-2 žličice).
Polako dodajte mlaku vodu, po malo, miješajući dok ne dobijete gustoću kaše koja je dovoljno rijetka da je ptić može progutati, ali ne previše tekuća.
Smjesa bi trebala biti gusta kao jogurt, ali ne previše čvrsta. Ako je prerijetka, ptić se može gušiti, a ako je previše gusta, teško će je progutati.
Ptići do 5 dana trebaju česte obroke.
Hraniti ga treba svaka 3 sata, uključujući noćne obroke, jer su njihov probavni sustav i kapacitet za unos hrane još uvijek vrlo mali.
Početna količina hrane po obroku trebala bi biti 5-7 ml, što je obično dovoljno za vrlo malog ptića u tom uzrastu. Ako ptić pokazuje znakove gladi, možete mu dodati još.Hrana mora biti mlaka.
Priprema hrane za starijeg ptića
Ptićima gugutke priprema se posebna kaša koja imitira sastav hrane koju bi dobivali od roditelja. Optimalna mješavina sadrži:
80% mljevenih žitarica za gugutke
20% mljevenih briketa za štence patuljastih pasmina (izvor proteina)
Smjesu je potrebno pomiješati s vrućom vodom dok se ne dobije gusta, ali tekuća konzistencija, slična rjeđem jogurtu.
Ptiće gugutke najbolje je hraniti špricom, ali kako bi se simulirao prirodni način hranjenja iz voljke roditelja, potrebno je napraviti poseban dodatak:
Na širi dio šprice postaviti prst od jednokratne gumene rukavice.
Probosti rupu u sredini i kroz nju umetnuti kljun ptića.
Ptić će refleksno gutati hranu, slično kao kada je dobiva od roditelja. Hranjenje treba biti polagano i pažljivo kako bi se izbjeglo gušenje.
Učestalost i količina hrane ovise o starosti ptića:
Vrlo mladi ptići (do 10 dana) – hrane se svaka 3 sata, uključujući i noć. Količina po obroku je 5-10 ml.
Ptići od 10 do 20 dana – hrane se 5 puta dnevno, po 10-15 ml po obroku.
Stariji ptići (20+ dana) – postupno se smanjuje broj obroka na 3 puta dnevno, a količina povećava na 15-20 ml po obroku.
Nakon 4 tjedna ptić treba početi samostalno jesti sjemenke i zrnje, koje treba uvijek ostaviti dostupnim u kavezu.
Priprema za puštanje u divljinu
Nakon što ptić počne samostalno jesti, treba ga postupno pripremati za povratak u prirodu:
Izlaganje prirodnom svjetlu i zvukovima – kada perje naraste, ptića treba držati u većem kavezu na otvorenom kako bi se navikao na vanjske uvjete.
Jačanje mišića leta – omogućiti ptiću prostor za letenje kako bi razvio snagu krila.
Ograničavanje kontakta s ljudima – da bi se izbjeglo preveliko pripitomljavanje, potrebno je smanjiti interakciju kako bi ptić zadržao prirodni instinkt opreza.
Kada i gdje pustiti ptića?
Ptića je najbolje pustiti kada:
Samostalno jede sjemenke
Ima potpuno razvijeno perje i sposobnost leta
Pokazuje prirodni strah od ljudi i ne traži interakciju
Ptića treba puštati u mirnom području gdje ima drugih gugutki, dalje od prometnica i predatora. Poželjno je da u blizini postoje stabla i izvori hrane kako bi se lakše prilagodio
Zaključak
Othranjivanje ptića gugutke zahtijeva strpljenje, dosljednost i pravilnu njegu. Ključno je pravilno hranjenje, osiguravanje optimalnih uvjeta smještaja i postupno pripremanje za povratak u prirodu. Pridržavajući se ovih smjernica, ptiću ćeš osigurati najbolje šanse za preživljavanje i uspješan povratak u divljinu.