Othrana malog vodomara
Kako pravilno othraniti ptića vodomara
Othrana mladog vodomara zahtijeva posebnu pažnju, pravilnu prehranu i postupnu pripremu za samostalan život u prirodi. Ova vrsta ptice specijalizirana je za lov na ribe, stoga joj treba osigurati odgovarajuću prehranu i uvjete kako bi se uspješno prilagodila divljini.
Smještaj i grijanje
Ptić vodomara mora se držati na toplom, ali ne na previsokim temperaturama. Najbolje je osigurati mu inkubator ili kutiju s toplinskim jastučićem postavljenim ispod jednog dijela podloge, kako bi imao mogućnost biranja toplije ili hladnije zone. Idealna temperatura za vrlo mladog ptića iznosi oko 30-32°C, a kako raste, može se postupno smanjivati.
Kavez ili kutija trebaju biti sigurni i mirni, bez previše interakcije s ljudima kako bi se izbjegla prevelika naviknutost na prisutnost čovjeka. Podlogu treba održavati suhom i čistom, koristeći papirnate ručnike koji se redovito mijenjaju.
Prehrana i učestalost hranjenja
Vodomari su ribožderi, stoga je ključno osigurati im svježu ribu sitne veličine. Ako riba nije dostupna, mogu se koristiti fileti ribe, ali uvijek svježi i ne zamrznuti. Mogu se povremeno dodati insekti, ali glavni izvor prehrane mora biti riba zbog esencijalnih nutrijenata.
Mladi ptić treba hranjenje svakih 45 minuta tijekom dana. Kako raste, intervali između obroka mogu se postupno povećavati. Bitno je prilagoditi veličinu obroka njegovom uzrastu – na početku će trebati manje komadiće ribe, dok će kasnije moći progutati cijele sitne ribe tipa girice i sl.
Priprema za povratak u prirodu
Kako se vodomar razvija, važno je smanjivati kontakt s ljudima i omogućiti mu da sam hvata hranu. Može se postaviti u veći prostor s plitkom vodom, gdje će moći vježbati hvatanje ribe. Početno mu se može nuditi živa riba u malim posudama s vodom, a kasnije treba omogućiti veći “bazen” gdje će moći vježbati lov.
Kad ptić postane sposoban samostalno hvatati hranu i pokazuje znakove spremnosti za prirodu, potrebno ga je pustiti u odgovarajuće područje blizu rijeke ili jezera, bogato ribom i vegetacijom. Najbolje ga je pustiti rano ujutro ili kasno poslijepodne kako bi imao dovoljno vremena za prilagodbu novom okruženju.
Zaključak
Pravilna othrana i priprema mladog vodomara ključni su za njegov opstanak u prirodi. Osiguravanje pravilne prehrane, postupnog smanjenja ljudskog kontakta i omogućavanje vježbanja lova povećavaju šanse za uspješan povratak u divljinu. Uz strpljenje i odgovarajuću njegu, ovaj predivni ptić može se vratiti svom prirodnom načinu života i pridonijeti ekosustavu kojem pripada.