Čvorak

Othrana malog čvorka

Othrana Ptice

Pravilna Othrana Čvorka


Pronalazak napuštenog ili ozlijeđenog mladog čvorka zahtijeva posebnu brigu kako bi se osiguralo njegovo preživljavanje i uspješan povratak u prirodu. Važno je osigurati mu pravilnu prehranu, odgovarajuće uvjete smještaja i postupno prilagođavanje divljem životu.

Procjena stanja i smještaj

Ako je ptić hladan, dezorijentiran ili vidljivo slab, prvo ga je potrebno zagrijati. Idealna temperatura za mladog čvorka je oko 35-37°C, što se može postići pomoću termofora, grijaće lampe ili boca s toplom vodom omotanih u krpu. Ptića smjestite u mirno i sigurno okruženje, poput kartonske kutije s mekom podlogom, izbjegavajući jake zvukove i nepotrebno uznemiravanje.

 

Prehrana – čim i kako hraniti?

Čvorci su svejedi, što znači da njihova prehrana mora biti raznolika i nutritivno bogata. U ranoj fazi othrane najprikladnija je smjesa od:

Insekata i proteinske hrane – brašnari, cvrčci, ličinke, fobasi te sitno sjeckana pileća srca na trakice (samo provučena kroz vodu) i piletina.

Voće i povrće – jabuke, kruške, bobičasto voće i kuhano povrće poput mrkve.

Dodataka prehrani – malo probiotika za ptice te vitaminsko-mineralni dodaci za jačanje organizma.


Hrana se nudi pomoću pincete, vodeći računa da se ne stavlja preduboko u kljun kako ne bi došlo do gušenja.

Učestalost hranjenja ovisi o starosti ptića:


Vrlo mladi ptići (s još vidljivim paperjem) trebaju hranu svaka 2 sata.

Stariji ptići (s perjem, ali još nesamostalni) jedu svaka 3 sata.

Kada ptić počne samostalno kljucati hranu, obroci se smanjuju i postepeno prelazi na čvrstu hranu.


Voda se ne daje direktno, već ptić dobiva potrebnu tekućinu kroz hranu dok ne nauči sam piti.

 

Priprema za puštanje u prirodu

Kako bi se čvorka uspješno pripremilo za povratak u divljinu, ključno je omogućiti mu prostor za letenje i vježbu. Kad postane aktivan i počne skakutati, idealno ga je premjestiti u veći kavez ili volijeru s granama kako bi razvijao mišiće potrebne za let.

Postepeno ga treba upoznavati s prirodnom prehranom – nuditi mu insekte, voće i sjemenke kako bi se prilagodio onome što će nalaziti u divljini. Također je važno da ptić ne razvije preveliku privrženost ljudima, jer bi to moglo smanjiti njegove šanse za preživljavanje u prirodi.

 

Puštanje u divljinu

Kada čvorak postane potpuno samostalan u hranjenju i letenju, može se pustiti na sigurno područje bogato hranom i zaklonom, daleko od prometnica i predatora. Idealno je pustiti ga u blizini drugih čvoraka kako bi se lakše uklopio u jato i povećao svoje šanse za preživljavanje.

Pravilna othrana i rehabilitacija čvorka ključni su za njegovu budućnost u divljini. Strpljenje, pravilna prehrana i postupna priprema omogućit će mu da postane snažan i spreman za život u prirodnom okruženju

3487