Češljugar

Othrana malog češljugara

Othrana Ptice

Othrana Ptića Češljugara

Ako ste pronašli ptića grdelina tj češljugara, važno je pristupiti procesu othrane s velikim pažnjom i strpljenjem. Grdelini su osjetljive ptice koje zahtijevaju specifične uvjete za uspješan oporavak i povratak u prirodu. Ovdje ćete pronaći detaljan vodič kako pravilno othraniti ptića, osigurati mu odgovarajući smještaj, te ga pripremiti za povratak u divljinu.

 

Prvi koraci – Ispitajte stanje ptića

Prije nego što započnete s hranjenjem, provjerite opće zdravlje ptića. Ako ptić ima otvorene rane, znakove ozbiljnog stresa ili se ne pomiče, najbolje bi bilo konzultirati se s veterinarom . Ako je ptić samo izbačen iz gnijezda i pokazuje znakove oporavka, možete nastaviti s hranjenjem.

Idealni uvjeti smještaja ptića grdeline

Ptić grdelina treba sigurno i toplo mjesto kako bi se osjećao sigurno i oporavio. Za smještaj idealno je koristiti kutiju ili kavez s dovoljno prostora za kretanje. Ovaj prostor treba biti topao, ali ne previše vruć. Temperatura u prostoru treba biti između 28-32°C kako bi ptić mogao normalno razvijati termoregulaciju.

Za grijanje, možete koristiti grijače ili grijalice s termostatima kako bi održavali stalnu temperaturu. Osigurajte ptiću mekanu podlogu, poput tkanine, papira ili stavite malo sijena, ali izbjegavajte koristiti materijale koji mogu biti štetni ako se progutaju.

Kako hraniti ptića grdeline

Hranjenje je ključni dio procesa othrane ptića. U početku, ptić grdelina treba meku hranu koja je lako probavljiva. Možete koristiti specijaliziranu hranu za ptice handmiks ili pripremiti mješavinu jaja i voća.

Ptića možete hraniti svaka 2-3 sata tijekom dana, uključujući noćne obroke, s time da novoispiljeni ptići trebaju više hranjenja. Količina hrane može se povećavati kako ptić raste. Početna količina je oko 5-10 ml po obroku ovisno o njegovoj veličini i dobi, a tijekom vremena  povećavati količinu na 15-20 ml. Hranite ptića polako, koristeći špricu bez igle ili malu pipetu, kako biste izbjegli gušenje.

 

Vrsta hrane za Starije ptiće grdeline

U početku, najbolje je koristiti mješavinu sitno isjeckanih jaja, mekane hrane za ptice ili hrane za beba ptice handmiks, prilagođenu za vrste koje se hrane voćem i sjemenkama. Kako ptić raste, možete početi uvoditi sitne sjemenke, voće (kao što su jabuke, kruške, jagode). Pazite da hrana bude uvijek svježa i očišćena od pesticida.

Idealni Smještaj Za Ptića Grdelina

Za smještaj ptića grdeline, najvažnije je osigurati sigurno, toplo i mirno mjesto gdje će se ptić moći oporavljati i razvijati se.

Za početak, najbolje je koristiti manji kavez ili kutiju, tako da ptić bude siguran, ali ima dovoljno prostora za kretanje. Kutija je često bolja jer daje ptiću osjećaj većeg sigurnosti, dok kavez može biti dobar kasnije, kad ptić postane aktivniji. U svakom slučaju,  treba omogućiti ptiću dovoljno prostora za letenje kad bude spreman.

Na dno kaveza ili kutije stavite mekanu podlogu poput papira, sijena ili tkanine. To će ptiću omogućiti udoban prostor za odmor, a istovremeno izbjegavajte korištenje prašnjavih materijala koji mogu iritirati ptićev dišni sustav.

Temperatura prostorije također igra ključnu ulogu u oporavku ptića. Idealna temperatura za smještaj ptića grdelina je između 28 i 32°C. Možete koristiti grijač ili grijalicu s termostatom kako biste održali stalnu temperaturu, ali budite pažljivi da ne pregrijete ptića. Prekomjerna toplina može biti štetna za njega.

Ptići  trebaju mirno okruženje bez prekomjernih zvukova i uznemirujućih faktora. Preporuča se smjestiti ptića na mirno mjesto, izvan dosega drugih kućnih ljubimaca i daleko od previše svjetla i buke. Takvi uvjeti pomoći će ptiću da se oporavi od stresa i prilagodi novom okruženju.

Ako koristite grijaće lampe, postavite ih tako da nisu preblizu ptiću, ali da mu osiguraju potrebnu toplinu. Pazite da temperatura bude stabilna i ne raste previše, jer previše vrućine može izazvati nelagodu ili druge zdravstvene probleme pa i smrt zbog pregrijavanja.

Također, pružite ptiću privatnost smještajem u kutiji ili kavezu koji ima poklopac ili strane koje pružaju zaklon. Na taj način ćete spriječiti uznemiravanje ptića od strane drugih kućnih ljubimaca ili ljudi, omogućujući mu da se osjeća sigurno i zaštićeno.

Cilj je stvoriti mirno okruženje s dovoljno svjetlosti, ali bez izravne sunčeve svjetlosti, i izbjegavati propuhe i velike temperaturne fluktuacije.

Zdravlje ptića i kontrola napretka

Redovito provjeravajte težinu ptića i njegovu aktivnost. Ako ptić ne pokazuje znakove oporavka ili ne raste kako bi trebao, obratite se veterinaru. 

Kada početi s puštanjem u divljinu?

Nakon nekoliko tjedana hranjenja i oporavka, ptić grdelina počinje razvijati sposobnost leta. U ovoj fazi  omogućite ptiću prvi kontakt s prirodnim okruženjem. Idealno bi bilo da ga puštate u sigurnom i ograničenom prostoru (poput terase ili ograđenog vrta), gdje se može učiti letjeti, bez opasnosti od grabežljivaca. Također, ptica će početi razvijati socijalne vještine i ponašanja koja su tipična za grdeline.

 

Priprema ptića za puštanje

Prije nego što ga pustite u divljinu, osigurajte da ptić ima dovoljno snažan let i da je sposoban tražiti hranu i vodu u svom prirodnom okruženju. Također, imajte na umu da nije preporučljivo držati pticu u zatočeništvu predugo jer bi  mogla oslabiti i izgubiti sposobnost samostalnog života u prirodi.

Savjeti za puštanje u prirodu


Prvi put kada ga puštate, odaberite mirno i sigurno mjesto s dovoljno hrane i skloništa, a ptić će s vremenom naučiti kako se brinuti za sebe. Obratite pažnju na vremenske uvjete – najbolji trenutak za puštanje je tijekom toplijih mjeseci, kada je dostupna hrana i ptići mogu lako preživjeti.

 

Zaključak

Othraniti ptića grdelina je proces koji zahtijeva pažnju i strpljenje. Pravilna prehrana, temperatura i sigurno okruženje ključni su za uspješan oporavak i kasniji povratak u divljinu. Slijedeći ove smjernice, pomoći ćete ptiću da ponovno postane dio prirodnog ekosustava.

1610