Škanjac

Othrana malog škanjca

Othrana Ptice

Othrana Ptića Škanjca

Othranjivanje mladog škanjca zahtijeva posebnu pažnju, pravilnu prehranu i postupno osamostaljenje kako bi se pripremio za povratak u divljinu. Ključni elementi uspješnog othranjivanja uključuju pravilnu prehranu, odgovarajuće uvjete držanja i postepenu prilagodbu prirodnom okruženju.

Smještaj i grijanje

Mladi škanjac treba biti smješten u toplom, sigurnom i mirnom prostoru. Ako je perje još rijetko ili je u paperju, nužno je osigurati dodatno grijanje, primjerice pomoću termofora ili infracrvene lampe postavljene tako da ptić može birati između toplijeg i hladnijeg dijela prostora. Idealna temperatura za vrlo mlade ptiće kreće se između 30 i 35 stupnjeva Celzijusa, a postupno se smanjuje kako ptić raste.

 

Prehrana i broj obroka

Ispravna prehrana ključna je za zdrav razvoj. Škanjci su mesožderi, stoga im je potrebno nuditi sirovo meso – idealno piliće jednodnevne, miševe, prepelice, komade mesa s kostima i iznutrice. Poželjno je obogatiti prehranu kalcijem i vitaminima, osobito u ranim fazama razvoja. 

Broj obroka ovisi o dobi ptića:

Vrlo mladi ptići jedu svaka 3 sata tijekom dana. Po obroku treba nuditi 20-30 grama sirovog mesa, podijeljeno na manje komadiće kako bi ptić mogao lakše progutati i probaviti hranu.

Stariji ptići, koji već počinju razvijati perje, jedu 5 puta dnevno. Po obroku im treba ponuditi 30-40 grama sirovog mesa, uz dodatak iznutrica ili manjih komadića miša.

Kada počnu samostalno jesti, broj obroka se smanjuje, a porcije povećavaju na 60 grama mesa ili plijena po obroku. Obroci se smanjuju na 3 puta dnevno jer ptić počinje samostalno loviti.

Važno je izbjegavati mljeveno meso i prerađene mesne proizvode, jer nemaju dovoljne nutritivne vrijednosti.

 

Postepena prilagodba prirodnom načinu života

Kada škanjac ojača i počne pokazivati  interes za okolinu, treba ga premjestiti u veći kavez ili volijeru, gdje će moći razvijati mišiće krila i koordinaciju leta.

 Prijelazne faze uključuju:

Stimulaciju lovnog instinkta – ostavljanjem plijena u volijeri umjesto direktnog hranjenja.

Upoznavanje s vanjskim uvjetima – boravak na otvorenom prostoru kako bi se ptić prilagodio vremenskim uvjetima.

Ograničen kontakt s ljudima – što manje interakcije kako bi se izbjegla prevelika vezanost za ljude.

Priprema za puštanje u divljinu

Kad škanjac počne samostalno loviti i pokazivati znakove potpune fizičke spremnosti, dolazi trenutak za puštanje. Idealan način je soft-release metoda, što znači da se ptić postepeno pušta iz volijere, ali mu se još nekoliko dana osigurava hrana dok se ne snađe u divljini.

Puštanje treba obaviti u prirodnom staništu škanjaca, daleko od urbanih područja i prometnica, po mogućnosti na mjestu gdje je već zabilježena prisutnost drugih ptica grabljivica. Poželjno je pratiti ptića nakon puštanja, ako je moguće, kako bi se osiguralo da se uspješno prilagodio životu u prirodi.

Pravilna othrana i rehabilitacija škanjca povećavaju šanse za njegov uspješan opstanak u divljini, što je glavni cilj svakog tko spašava i brine o divljim pticama

2688