Muharica

Othrana male muharice

Othrana Ptice

Kako othraniti ptića muharice

Ptić muharica (Muscicapa striata) je vrsta male ptice iz porodice muharica, koja je poznata po svojoj sposobnosti lovljenja insekata u letu. Ako ste pronašli ptića, važno je pružiti mu pravu njegu i uvjete kako bi se što bolje oporavio i pripremio za povratak u divljinu. Ovdje ćete pronaći detaljan vodič kako pravilno othraniti ovog ptića, osigurati mu idealne uvjete smještaja te ga pripremiti za život u prirodi.

Idealni uvjeti smještaja za muharicu

Muharica je ptica koja voli boraviti u šumovitim i poljoprivrednim područjima, gdje lovi insekte. Kako bi se ptić pravilno oporavio i bio spreman za povratak u divljinu, potrebno mu je osigurati odgovarajući smještaj.

Ptiću treba osigurati prostor za slobodno kretanje i razvoj svojih mišića. Najbolje je smjestiti ptića u kavez ili volijeru minimalnih dimenzija 40x40x40 cm, s dovoljno prostora za letanje i slobodno kretanje.

Kavez treba biti smješten na mirnom mjestu, gdje ptić neće biti izložen naglim promjenama temperature, propuha ili direktnoj sunčevoj svjetlosti.

Koristite mekane materijale poput papira ili tkanine, izbjegavajući rešetke na podu koje mogu ozlijediti ptića.

Za vrlo mlade ptiće bit će potrebna stalna temperatura između 30-35°C, koju možete osigurati termoforom ili infracrvenom lampom. Postupno smanjujte temperaturu kako ptić odrasta.

Kako pravilno hraniti muharicu

Muharica je insektivorna ptica, što znači da se hrani kukcima i njihovim ličinkama. U prirodi, muharice love insekte u letu, pa će pri othranjivanju biti potrebno simulirati ovu vrstu prehrane što je više moguće.

Hrana za muharicu

Živi kukci – Najbolja opcija su voćne mušice, skakavci, mravi, cvrčci, crvi i tenebrije. Kukce možete nabaviti u specijaliziranim trgovinama ili ih uzgajati sami.

Zamjena za kukce – Ako nemate pristup živim kukcima, možete koristiti mješavinu sušenih crva, ali uvijek je bolje pružiti ptiću pravu, živu hranu.

Mljeveno kuhano jaje – U manjim količinama možete mu ponuditi mljeveno kuhano jaje ili mješavinu niskomasnog sira kao privremeni izvor proteina.

Vitamini i minerali – Dodajte prirodne dodatke poput kalcija u prahu za zdravlje kostiju i perja.

 

Kako hraniti ptića

Upotrijebite pincetu – Za hranjenje mladih ptića pincetom, dajte im kukce ili mljevenu hranu. Hranu im možete nuditi i u plitkoj posudi ako je ptić dovoljno star tj pred puštanje.

Mekano hranjenje – Ako ptić nije sposoban loviti kukce, trebate ga hraniti sitnim komadićima kukaca ili koristiti posebnu prehranu za mlade insektivorne ptice.

Učestalost hranjenja – Vrlo mladi ptići (do 7 dana) trebaju biti hranjeni svakih 1 sata tijekom dana, dok stariji ptići (7-14 dana) mogu biti hranjeni svakih 2 sata.

Količina hrane po obroku

Malim ptićima treba davati male količine hrane – otprilike 2 mala kukca ili sličnu veličinu hrane po obroku.Postupno povećavajte količinu hrane kako ptić raste i razvija svoje sposobnosti lovljenja.

Voda – Ptiću koji uči samostalno jesti je nužno omogućiti stalni pristup svježoj vodi,dok mali ptići ne uzimau vodu.Jer dobiju potrebnu tekućinu kroz sočnu hranu.Višak tekućine uzrokuje proljev i smrt.

Kako pripremiti ptića za povratak u divljinu

Nakon što ptić postane dovoljno snažan i zdrav, potrebno ga je pripremiti za povratak u prirodu.

Prvi korak je smjestiti ptića u vanjsku volijeru ili siguran vanjski prostor kako bi mogao početi vježbati let i loviti insekte.

Postepeno smanjivanje kontakta s ljudima – Ptici treba omogućiti minimum ljudskog kontakta kako bi ostala što opreznija i prirodnija. Ne smijete ga pripitomiti jer to može otežati njegov povratak u divljinu.

Simuliranje prirodnih uvjeta – Učinite sve što možete kako biste simulirali prirodno stanište. Postavite grane, kamenčiće i druge prirodne elemente u volijeri kako bi se ptić osjećao što više kao u prirodi.

 

Testiranje sposobnosti lova

Prije nego što ptića pustite, pobrinite se da je sposoban loviti insekte u letu. Ako ptić nije još sposoban loviti samostalno, nastavite s hranjenjem, ali smanjite količinu hrane koju dajete ručno dok ne nauči loviti i samostalno se hraniti.

Puštanje u Prirodu

Stanište: Rijetke šume, rubovi šuma, voćnjaci, parkovi s visokim drvećem.

Mjesto puštanja: Blizina šume ili stariji voćnjak s dovoljno insekata. Idealno mjesto bi bilo područje s gustim krošnjama i granama za sklanjanje.

Vrijeme puštanja: Jutro ili rano poslijepodne, po stabilnom vremenu.


Bitno je promatrati  ponašanje prije puštanja – ako je aktivna, brzo reagira i normalno leti, spremna je za prirodu.

Zaključak

Othranjivanje ptića muharice (Muscicapa striata) zahtijeva pažljivo praćenje njegove prehrane i uvjeta smještaja. Osiguranje pravilne hrane (posebno kukaca), odgovarajuće temperature i prostora za kretanje, kao i postepeno pripremanje za povratak u prirodu ključno je za uspješan oporavak i reintegraciju ove ptice u divlji svijet. Uz pravilnu njegu, mlada muharica može postati zdrava i slobodna ptica koja će nastaviti loviti insekte na svoj prirodni način.

2695