Othrana male ševe
Kako othraniti ptića ševu
Ševa (Galerida cristata), poznata i kao krestasta ševa, pripada porodici Alaudidae i može se pronaći u suhim, otvorenim područjima poput polja i livada. Kao i mnoge druge vrste ptica, mlađim ševama može biti potrebna pomoć u prvih nekoliko tjedana života kako bi preživjele i razvile se u zdrave, samostalne ptice. Slijedi detaljan vodič o tome kako pravilno othraniti ptića ševe, osigurati mu optimalne uvjete smještaja i pripremiti ga za povratak u divljinu.
Idealni uvjeti smještaja za ptića ševe
Za uspješan razvoj ptića ševe, važno je osigurati mu sigurno i udobno mjesto koje će replicirati prirodne uvjete. Ševe su ptice koje obično nastanjuju otvorene prostore, pa je i smještaj unutar kaveza od vitalne važnosti.
Kavez i prostor za kretanje
Prostrani kavez – Ševi je potrebno dovoljno prostora za kretanje. Idealna veličina kaveza za mladog ptića bila bi oko 50x50x50 cm, no širi kavez uvijek daje ptiću više slobode.
Postavite kavez na mirno i sigurno mjesto, daleko od buke i drugih kućnih ljubimaca. Temperatura u prostoriji treba biti između 20 i 25°C, a kavez bi trebao biti smješten tako da ptić ima dovoljno prirodnog svjetla.
Podloga u kavezu – Koristite bambusove granule ili papirnate podloge, jer su higijenske i omogućuju ptiću lakše kretanje.
Grijanje i temperatura
Ukoliko je ptić mlađi i potrebno je održavati toplije uvjete, koristite termofor ili infracrvenu lampu kako biste održali temperaturu u kavezu. Preporučena temperatura za vrlo mlade ptiće je između 28 i 32°C, temperatura se može smanjivati kako ptić raste i postaje samostalniji.
Toplina je vrlo važna za mlade ptiće, jer ih nedostatak topline može usporiti u rastu i razvoju.
Pravilna prehrana za ptića ševe
Prehrana ptića ševe je vrlo specifična, jer se radi o ptici koja u prirodi lovi na tlu i hrani se različitim vrstama sjemenki, insekata i manjih beskičmenjaka. Za uspješan oporavak, trebate osigurati odgovarajuću hranu i hraniti ptića prema njegovim potrebama.
Vrste hrane za ptića ševe
Insekti – Živi insekti su najbolja opcija za hranjenje ptića ševe. Možete koristiti mušice, skakavce, crve i paukove. Ove insekte možete nabaviti u specijaliziranim trgovinama za kućne ljubimce, a također ih možete sakupljati i u prirodi.
Sjemenke – Ako nije moguće nabaviti insekte, možete početi s hranjenjem ptića sjemenkama poput prosa, suncokreta i zobene pahuljice. Sjemenke možete samljeti u prah i pomiješati s vodom i ponuditi ih ptiću,ili hraniti handmiksom.
Mljeveno jaje – Mljeveno kuhano jaje može se koristiti kao dodatak prehrani, no glavni izvor hrane trebaju biti insekti.
Kako hraniti ptića
Pinceta ili šprica – Ptića možete hraniti koristeći pincetu za insekte ili špricu koja omogućava precizno hranjenje. U početku koristite špricu kako biste mu pomogli da unese potrebnu količinu hrane.
Učestalost hranjenja – Za mlađe ptiće, hranjenje treba biti svaka 2 sata tijekom dana. Stariji ptići mogu jesti svaka 3 sata, a broj obroka dnevno se smanjuje kako ptić postaje samostalniji.
Količina hrane – Po obroku, ptić bi trebao pojesti 2 male muhe ili pola čajne žličice hrane, ovisno o njegovoj dobi i apetitu. Kako ptić raste, količina hrane će se povećavati.
Priprema ptića ševe za povratak u divljinu
Nakon što ptić postane dovoljno snažan, važno je pripremiti ga za samostalan život u divljini. To uključuje smanjenje ovisnosti o ljudima i obuka za preživljavanje u prirodnim uvjetim
Postepeno smanjujte kontakt s ljudima kako bi ptić postao samostalniji i naučio se snalaziti u prirodi.
Pripazite da ne razvije ovisnost o ljudima za hranu i pažnju.
Smanjujte učestalost ručnog hranjenja kako bi ptić počeo samostalno loviti insekte. Ovaj proces treba biti postupan, jer ptićima treba vremena da se prilagode na lov i samostalno preživljavanje.
Smanjivanje količine ručnog hranjenja a povećavanje samostalnog, pomoći će ptiću da nauči kako preživjeti bez pomoći ljudi.
Puštanje u Divljinu
Mjesto puštanja:
Suha, pjeskovita ili kamenita područja s niskom vegetacijom (livade, polja, neobrađeni pašnjaci, makija).
Cestovni nasipi, rubovi poljskih puteva ili neobrađeni dijelovi poljoprivrednih površina, jer ševa često boravi na takvim mjestima.
Vrijeme puštanja:
Jutro ili kasno poslijepodne, kako bi imala vremena prilagoditi se prije večeri.
Po stabilnom vremenu, bez kiše i jakog vjetra, jer se oslanja na tlo za kretanje i hranjenje.
Prije puštanja provjerite može li samostalno skakutati, tražiti hranu na tlu i dobro letjeti. Poželjno je pustiti je na mjestu gdje ima drugih ševa, kako bi se lakše uklopila u prirodno okruženje
Zaključak
Othranjivanje ptića ševe (Galerida cristata) zahtijeva pažljivo upravljanje njegovim smještajem, hranjenjem i pripremom za divlji život. S pravilnom prehranom, sigurnošću i postupnim smanjenjem ljudskog kontakta, ptić će razviti potrebne vještine i postati spreman za povratak u prirodu. Osiguravanjem tih uvjeta, dajete ptiću najbolju šansu za oporavak i samostalan život