Othrana malog zviždka
Othranjivanje i rehabilitacija ptića zviždaka
Zviždak (Phylloscopus collybita) pripada porodici Phylloscopidae.
Ranije su zviždaci bili svrstani u porodicu Sylviidae (grmuše), ali su kasnije genetska istraživanja pokazala da čine zasebnu porodicu Phylloscopidae, koja uključuje razne vrste šumskih i livadnih cvrkutića (poput šumskog zviždaka, planinskog zviždaka i drugih srodnih vrsta).
Zviždak je insektivorna ptica koja većinu života provodi u krošnjama drveća, hraneći se sitnim kukcima i paucima.
Ukoliko ste pronašli ptića ovog tipa, ključno je poduzeti odgovarajuće mjere kako bi mu se osigurao pravilan oporavak, prehrana i smještaj prije nego što se vrati u divljinu. U nastavku ćete pronaći sve potrebne informacije o tome kako pravilno othraniti, smjestiti i pripremiti zviždaka za puštanje u prirodu.
Idealni uvjeti smještaja za ptića zviždaka
Zviždak je mali i osjetljiv ptić, stoga mu je od samog početka potrebno osigurati toplo i sigurno okruženje. Idealna temperatura za mladog zviždaka iznosi između 28°C i 32°C pomoću termofora iki infracrvene lampe. Ove ptice su izuzetno osjetljive na hladnoću, a zimi ili u hladnijim mjesecima toplina je ključna za njihov opstanak.
Smještaj i prostor
Smještaj za ptića treba biti ugodan i siguran. U početnoj fazi rehabilitacije, ptića možete smjestiti u manju kutiju ili inkubator, u kojoj će imati dovoljno prostora za kretanje, ali će istovremeno biti zaštićen od propuha. Unutar kutije ili inkubatora, koristi se mekana tkanina ili papirnate ubruse kao podloga. Ovi materijali su čisti i omogućuju ptiću da se osjećaju ugodno.
Kada ptić počne letjeti i bude aktivniji, možete ga premjestiti u kavez. Kavez treba biti siguran, s dovoljno prostora da ptić može slobodno letjeti, vježbati krila i razvijati svoje sposobnosti. Nema potrebe za velikim kavezom, jer je zviždak mali ptić, ali je važno osigurati da ima dovoljno prostora za vježbanje.
Pravilna prehrana ptića zviždaka
Zviždak je insektivorna ptica, što znači da se uglavnom hrani insektima i sitnim kukcima. Pravilna prehrana ključna je za njegov brz oporavak i pravilni rast. Prehrana ptića u rehabilitaciji mora biti bogata proteinima i vitaminima, kako bi se osigurao pravilan razvoj.
Vrsta hrane
Insekti: Voćne mušice, larve, skakavci, cvrčci, ličinke.
Kukci: Sitne bube, lisne uši.
Mješavine za insektivorne ptice: Preporučuju se komercijalne smjese koje sadrže visoki udio proteina, posebno za insektivorne vrste.
Prehrana i količina obroka
Početni obroci trebaju biti manji i učestaliji. Ptića treba hraniti 6 puta dnevno u prvim danima rehabilitacije. Količina po obroku trebala bi biti 2 ml hrane, ovisno o dobi ptića i njegovim potrebama. Kako ptić raste, količinu hrane povećati, a obroci se mogu smanjivati na 4 puta dnevno.
Obroci trebaju biti svježi, a hrana mora biti mekana i lako probavljiva. Idealno je koristiti pincetu za hranjenje ptića kako biste kontrolirali količinu hrane i precizno je stavili u kljun.
Kako grijati ptića zviždaka
Ptići ove vrste su vrlo osjetljivi na temperaturne promjene, stoga je vrlo važno osigurati konstantnu toplinu. Ako koristite grijaće lampe, postavite ih tako da temperatura u smještaju ptića bude stabilna. Pazite da temperatura ne bude previše visoka, jer to može uzrokovati pregrijavanje, dok preniska temperatura može smanjiti vitalnost ptića.
Termofori i grijaći jastučići također mogu biti korisni za održavanje željene temperature. Ptića možete držati u toplom prostoru sa stabilnom temperaturom dok je još u fazi oporavka. Izbjegavajte izravnu izloženost propuhu.
Priprema ptića za puštanje u divljinu
Kada ptić postane dovoljno samostalan u hranjenju i letu, vrijeme je za pripremu za njegov povratak u divljinu. Preporučuje se postupno uvođenje ptića u vanjske uvjete, gdje će se moći priviknuti na svoje prirodno stanište. Idealno bi bilo da ptića premjestite u manju vanjsku volijeru koja mu omogućava da vježba let, lovi insekte i razvija svoje instinkte.
Za prijelaz u prirodno okruženje, odaberite mirnu lokaciju u kojoj ptić neće biti izloženi prekomjernom ljudskom ili životinjskom uznemiravanju. Zviždaci nastanjuju šumske predjele i grmlje, stoga je preporučljivo pustiti ptića u takve prostore. Najbolje bi bilo pustiti ga u područje koje je bogato biljnom vegetacijom i insektima, gdje ptić može pronaći hranu i sklonište.
Kada i gdje pustiti ptića u divljinu
Najbolje je pustiti ptića u prirodu proljetnim mjesecima, kada su uvjeti za mlade ptice najpovoljniji. U tom periodu, temperatura je stabilna, a izvori hrane su lako dostupni. Ptića pustite ujutro, kada je dan počeo, kako bi imao dovoljno vremena za orijentaciju i potragu za hranom.
Ptića pustite u području u kojem je moguće naći grmlje, mlade šume i mokre livade, jer zviždaci najviše vole takva staništa. Pazite da ne izazovete previše stresa ptiću prilikom puštanja, jer bi to moglo negativno utjecati na njegovu prilagodbu.
Zaključak
Rehabilitacija ptića zviždaka zahtijeva strpljenje, preciznu njegu i postupno prilagođavanje životu u divljini. Pravilnom prehranom, odgovarajućim smještajem i postepeno izlaganje vanjskim uvjetima, ptić može postati samostalan i vratiti se u svoj prirodni okoliš. Ključ uspjeha je prilagodba ptića vanjskim uvjetima, učenje lova i postepeno smanjenje ljudskog kontakta, kako bi se ptica što bolje prilagodila životu u divljini.