Općenito o ćuku
Ćuk – Mala Sova
Sinonimi za ćuka: Europska sova, mala sova, Otus scops
Ćukovi, poznati i kao europske sove ili mali noćni lovci, spadaju u rod Otus i prepoznaju se po svojoj manjoj veličini, smirenom ponašanju i specifičnom glasanju koje podsjeća na “ću-ću”. U Hrvatskoj, Otus scops je najpoznatija vrsta ćuka, koja se pojavljuje kao selica tijekom toplijih mjeseci. Ove noćne ptice igraju ključnu ulogu u ekosustavu, pomažući u kontroli populacije insekata i glodavaca.

Vrste Ćukova u Hrvatskoj
U Hrvatskoj, europski ćuk (Otus scops) je jedina autohtona vrsta iz roda Otus. Iako rijetko, povremeno se mogu vidjeti i druge vrste ćukova, uglavnom kao migranti ili zalutale ptice. Europski ćuk je malen, s prosječnom duljinom tijela od 19-21 cm i s smeđim, sivim ili pjegavim perjem koje mu omogućuje odličnu kamuflažu u krošnjama drveća.
Stanište i Navike Ćuka
Ćukovi preferiraju otvorena područja s drvećem, poput šumaraka, maslinika, vinograda, voćnjaka i parkova. Najčešće borave na srednjim visinama, izbjegavajući guste šume. U Hrvatskoj su česti u primorskim i mediteranskim krajevima, ali ih je moguće naći i u kontinentalnim dijelovima tijekom toplijih mjeseci.
Kao noćne ptice, ćukovi su aktivni od sumraka do zore, a danju se skrivaju u krošnjama ili šupljinama stabala, gdje ih je teško uočiti zahvaljujući njihovoj izvanrednoj kamuflaži.
Prehrana Ćuka
Ćukovi su mesojedi, a njihova prehrana uglavnom se sastoji od kukaca kao što su skakavci, kornjaši i noćni leptiri. Povremeno love male sisavce poput miševa, te sitne ptice i guštere. Tijekom lova, ćukovi koriste svoju iznimno dobru noćnu vidljivost i sluh kako bi precizno locirali plijen, često leteći nečujno kroz krošnje.
Životni Vijek Ćuka
U divljini, europski ćuk može doživjeti oko 6-10 godina, dok je prosječan životni vijek kraći zbog prirodnih prijetnji poput grabežljivaca, bolesti i gubitka staništa. U zatočeništvu, uz dobru skrb, ćuk može živjeti i dulje.

Razmnožavanje i Ponašanje Ćuka
Ćukovi gnijezde u šupljinama stabala, starim zgradama ili umjetnim kućicama postavljenim za ptice. Gniježđenje počinje u kasno proljeće, a ženka polaže 3-6 jaja koja inkubira oko tri tjedna. Mladi ćukovi brzo rastu i već za mjesec dana napuštaju gnijezdo.
Ćukovi su monogamne ptice koje često zadržavaju istog partnera tijekom više sezona. Njihovo glasanje služi za označavanje teritorija i komunikaciju s partnerima, a može se čuti nekoliko kilometara dalje tijekom mirnih noći.
Zanimljivosti o Ćuku
Kamuflaža: Kada su uznemireni, ćukovi ispruže tijelo i povuku perje prema dolje, čime postaju nalik grani ili dijelu stabla. Ovo ponašanje pomaže im u skrivanju od predatora.
Migracija: Ćukovi su selice koji tijekom zime migriraju u toplije krajeve Afrike, no uvijek se vraćaju na iste lokacije za gniježđenje. Njihova migracija fascinira ornitologe, jer prelaze stotine kilometara u relativno kratkom vremenu.

Istraživanja i Očuvanje Ćuka
Ćukovi su predmet brojnih znanstvenih istraživanja, osobito zbog svoje ovisnosti o zdravim ekosustavima. Promjene u populaciji ćukova često se koriste kao indikatori ekoloških promjena, poput smanjenja broja kukaca zbog intenzivne uporabe pesticida. U Hrvatskoj se provode projekti očuvanja staništa ćukova, uključujući postavljanje kućica za gniježđenje i podizanje svijesti o njihovoj važnosti u prirodi.
Zaključak
Ćukovi nisu samo simbol tajanstvenosti noći, već i ključni sudionici u održavanju prirodne ravnoteže. Njihova prilagodljivost, sposobnost kamuflaže i uloga u ekosustavu čine ih nezamjenjivim dijelom prirode u kojoj žive. Kroz očuvanje njihovih staništa, možemo osigurati da ove fascinantne ptice i dalje igraju svoju ulogu u održavanju zdravih ekosustava.